Обмін досвідом соціальних педагогів
Відповідно плану роботи НМЦ ПТО у Херсонській області 11 червня 2026 року в онлайн режимі за допомогою платформи Google Meet відбулася зустріч соціальних педагогів та психологів за темою: «Діагностика самооцінки та схильності до залежностей здобувачів освіти».
У засіданні взяли участь двадцять представників закладів професійної освіти Херсонщини.
Тетяна Мороз, методист навчально-методичного центру, розпочала захід та акцентувала увагу присутніх на тому, що діагностика самооцінки є ключовою складовою освітнього процесу в закладі освіти особливо під час війни та при дистанційному навчанні, а психологічне тестування молоді та виявлення схильності до залежностей здобувачів освіти набуває особливої важливості для підтримки їхнього ментального здоров'я та академічної успішності.
До обговорення зазначеної теми приєдналися та поділилися досвідом роботи соціальні педагоги:
1. Альона Мельничук, Професійно-морський ліцей Херсонської державної морської академії з темою: «Діагностика схильності до адиктивної поведінки та методи профілактики серед студентської молоді», яка продемонструвала методики первинної діагностики, виявлення дітей групи ризику та заходи проведені у закладі: «Обирай життя без тютюну», «Дерево бажань», «Як стереотипи впливають на наше життя», «Кілька порад, як не потрапити в залежності» із запрошенням Максима Денисенка, лікаря-онколога КПН «Херсонської міської клінічної лікарні імені Є.Є. Карабелеша».
2. Тетяна Целік, ДПТНЗ «Херсонський професійний ліцей зв’язку та поліграфії» з темою виступу: «Досвід роботи соціального педагога по запобіганню шкідливих звичок у підлітків», яка представила форми і методи профілактики, рівень поінформованості студентів щодо шкідливих звичок та їх ставлення до здорового способу життя з темами заходів: «Здоров’я – твоя суперсила!», «Мій вибір – здорове майбутнє!», «Як сказати – Ні», «Твоє життя – твій вибір!», «Моя внутрішня опора».
3. Анна Костиря, ДНЗ «Професійно-технічне училище №14 м.Нова Каховка» з темою: «Діагностика самооцінки до залежностей здобувачів освіти: нові виклики та можливості», яка презентувала заходи про профілактику залежностей, методи формування цінності здоров’я, ознаки ризику: «Гаджет – залежність», «Ігрова залежність – втеча від реальності», «Ще один крок – і почну», «Соцмережі: залежність від лайків, тривога при відсутності реакції» та надала практичні поради.
4. Вікторія Глібчук, ДНЗ «Херсонське вище професійне комерційне училище» з темою: «Ризикова поведінка підлітків як маркер деструктивної самооцінки: від діагностики до профілактики залежностей», яка поділилася досвідом роботи за методикою Германа Шуберта, що вивчає сучасний спектр загроз, сучасний сонар – інструмент, який вимірює не абстрактну «сміливість», а готовність до реальної дії та презентувала заходи: «Чи готові ви їхати на підніжці вагону на швидкості 100 км/год?», «Чи увійшли б у клітку з левами?», «Чи готові їхати без квитка від Львова до Херсона?».
Учасники заходу зауважили, щодіагностика самооцінки та схильності до залежностей – це комплексна система методів психологічного обстеження, спрямованих на вивчення особистісних характеристик, психічного стану, емоційного благополуччя та головна мета профілактики залежностей – не покарання, а створення простору безпеки, беззастережного прийняття, виявлення та надання своєчасної допомоги.
Підсумовуючи захід, Тетяна Мороз наголосила, щоборотьбу із залежністю варто починати раніше, коли її легше позбутися, а не чекати точки неповернення. За підтримки з боку психологічної служби закладу, підліток може подолати залежність і почати нове, здорове життя.
Діагностика – це не вирок, це навігатор, який дозволяє вчасно простягнути руку допомоги, коли підліток втрачає орієнтири.













